Pandemi Döneminde Nasıl İş Bulunur?

2020 Mart ayından beri devam eden pandemi hayatımızı ve iş arayışımızı zorlaştırsa da, bununla yaşamayı, baş etmeyi öğrenmemiz ve pandemi döneminde iş aramaktan asla vazgeçmememiz gerekiyor. Bununla bağlantılı olarak pandemi döneminde iş nasıl bulunur, nelere dikkat etmemiz gerekiyor kısaca değinmek istiyorum.

Aktif iş arayan firmaları araştırın, takip edin ve size uygun olan pozisyonlara online başvurunuzu yapın. İş başvurularına sürekli olarak devam edin. Bu sizi başvurularda bir adım öne taşıyacaktır. 

Kişisel gelişiminiz için online eğitimlere, seminerlere, etkinliklere katılarak özgeçmişinizi devamlı olarak güncel tutun. Özgeçmişinizi güncel tutmak, iş başvurusu yaptığınız sitelerde sizi arama motoru aracılığıyla yukarılara taşıyıp işverenler açısından kolay bulunmanızı sağlayacaktır.

Şu an birçok firma uzaktan çalışarak işlerini yürütmektedir. Başvuru öncesinde uzaktan çalışma prensipleri ile ilgili bilgi sahibi olun. Bunun yanı sıra, işe alım süreçlerini de araştırın: Tüm süreçler online olarak mı gerçekleştiriliyor? Mülakat öncesi görüşme yapacağınız işe alım uzmanları hakkında bilgi edinmek de sizi görüşmenize hazırlayacaktır. TDG’de, işe alım süreçlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. Açık roller için Careers sekmesini inceleyebilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bulun ve bunu yaparken kendinize karşı dürüst olun. Zayıf olduğunuz konularda kendinizi eğitmeye odaklanın.

Sosyal medyayı aktif kullanarak bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Özellikle Linkedin, Instagram, Facebook gibi online platformlarda güncel içerikler ve sektör ile alakalı yazılar hazırlayarak paylaşabilirsiniz.

İş arayışında motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Kontrol edeceğimiz konularda çalışmak bizi daha çok motive edecektir ve daha hızlı başarıya ulaşmamızı sağlayacaktır.

Motivasyon konusundaki en önemli şey, hedef belirlemektir. Daima bir hedefin olmalıdır.

Francie Larrieu Smith