İş Stresi ile Başa Çıkmanın Yolları

Stres, insanın bedensel ve ruhsal dengesini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Günümüzde çıkan rahatsızlıklarımızın çoğu stresten kaynaklanmaktadır. Özellikle en çok stres yaşadığımız yerlerden birisi iş yerleridir. İş stresinin artmasıyla kişilerde yorgunluk, sinirlilik, baş ağrıları, zor kalkma, kolay ağlama, uyku düzeninin bozulması, yalnız kalma isteği, iştahsızlık, çarpıntılar, mide bağırsak hastalıkları, alerjiler, romatizmal ağrılar gibi psikosomatik belirtilerde artış yaşanır.  Bu nedenle iş yerlerinde stresi nasıl en aza indirebileceğimize ve onunla nasıl başa çıkabileceğimize değineceğim.

Akşamları erken yatın ve iyi dinlenin. Kaliteli uyku stresle baş etmek ve konsantrasyon için çok önemlidir.

Sabahları işe on dakika erken gidip , yoğunluk başlamadan ve kimse yokken o gün yapılacak işleri gözden geçirmek ve listelemek motivasyonunuzu arttırabilir.

Her gün kendinize yalnız kalabileceğiniz, sessizlik içinde dinlenebileceğiniz ve sakince düşünebileceğiniz bir zaman yaratın.

Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda, burnunuzdan derin bir nefes alırken sekize kadar sayın. Sonra içerdeki havayı çok yavaş bir şekilde dışarıya verirken on altıya kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verin ve gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi on defa tekrarlayın.

Elinize sıkabileceğiniz bir şeyler alın: İşyerinizdeki masanızda bir el egzersiz aleti ya da tenis topu bulundurun ve gergin olduğunuzda bunu sıkın.

Düzenli beslenme ve spor günlük yaşamda kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayacak ve sorunlar ile baş etmede sizi güçlü kılacaktır.

Hangi çiçeğin kokusu ve görüntüsü sizi mutlu ediyorsa mutlaka masanızda bulundurun.

Gülmek strese karşı en önemli silahlardan biridir. Bunu denemiş biri olarak kesinlikle bir defa da olsa ‘Kahkaha Atölyelerine‘ katılmanızı öneririm.

İş stresinden uzaklaşmak için severek ve mutlulukla yapacağınız bir hobiniz olsun.

 “Kazanmanın anahtarı, stres altındaki duruşunuzdur.” – Paul Brown