Evden çalışırken performansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Pandeminin yarattığı yeni koşullar nedeniyle artık birçok şirket evden çalışmaya başladı. Evden çalışmak mı yoksa ofiste çalışmak mı zor diye sorsalar kesinlikle evden çalışmak derim. Dışarıdan bakıldığında evden çalışma daha kolay ve rahat gibi görünse de, ofisteki gibi verimli bir çalışma modeli değildir. Bu yazımda, ev ortamında çalışırken performansımızı nasıl artırabileceğimizin yollarından bahsedeceğim.

Evden çalışırken öncelikle kendinize düzenli bir çalışma programı belirleyin. Sabahları erken kalkın, kahvaltınızı yapıp pijamalarınızı değiştirin ve dinç ve bakımlı bir şekilde bilgisayarınızın başına geçin. Günlük çalışma planı oluşturun, yapacaklarınızı not edin. Bu adımlar çalışma enerjinizi ve verimliliğinizi artıracaktır.

Zamanınızı nasıl kullandığınızı takip edin. Çalışırken kendinize 1 saat yemek molası ve iki adet 15’er dakikalık molalar verin. Bu molaların birinde mümkünse dışarda 15 dakikalık bir yürüyüş ya da  balkonunuzda temiz hava alarak geçirebilirsiniz. Devamlı masa başında oturarak çalıştığımız için kısa yürüyüşler çok iyi gelecektir. Çalışırken yanınızda su ve küçük sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Evinizde rahat çalışabileceğiniz bir oda belirleyin. Eğer çocuklarınız var ise onlara çalışma saatleriniz sırasında yapacakları ve yapamayacakları şeyleri mutlaka söyleyin.

İş sürekliliği ve başarı için çalışma arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle iletişimde kalın.

Yöneticiler haftada 1 ya da 2 gün mutlaka çalışanlar ile günlük program belirlemeli, hedefler ve değerlendirmeler yapmalıdır. Böylelikle yöneticiler ile çalışanlar arasındaki iletişim kopmaz ve çalışanlar kendilerini yalnız hissetmemiş olurlar.

Motivasyon olmadan performans olmayacağı gibi, eğlence olmadan da motivasyon olmaz. Bu nedenle, çalışanların öğle aralarında ekip arkadaşlarıyla çevrimiçi oynayabilecekleri bir oyun organize edip 5-10 dk birlikte vakit geçirmelerini sağlamak ekip motivasyonunu artıracaktır.

Son olarak, zamanı verimli kullanmak için geliştirilen bir zaman yönetimi tekniği olan, Pomodoro Tekniği’nden bahsetmek istiyorum.

1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bu teknik, kısa molalarla birbirinden ayrılan çalışma aralıklarını kullanır. Belirlenen çalışma süresi 25 dakika, kısa mola 5 dakika sürmektedir. Pomodoro Tekniği, yüksek odak düzeyinde işleri bitirmeye yardımcı olmaktadır. Verilen kısa molalar ile dikkat hep taze tutulur, maksimum odaklanma sağlanır ve daha az zihinsel yorgunluk hissedilir. Bu teknik sayesinde verimli çalışmak ve üretkenliği artırmak mümkündür.

Pomodoro tekniği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz: 

Pomodoro Tekniği | Verimli Bir Çalışma İçin Daha Fazla Bilgi Edinin. (pomodoroteknigi.com)

“Motivasyon yakıt olarak amaç depolar, vizyonla yola çıkar ve eylemle kendini gerçekleştirir.”

Pat Mesiti