2022 Yılına Girerken Teknoloji Trendleri

Geçen gün hastanede bekleme odasında koltukta otururken birden aklıma geldi ve hastanedeki tüm bilgisayarların, masalardaki telefonların dahası masaların kalktığını hayal ettim. Çalışanlarda 5G bağlantılı AR (Arttırılmış Gerçeklik) gözlüğüyle tüm kayıt işlemleri, tahlil sonuçlarına ulaşma, telefona ihtiyaç duymadan iletişim, hatta az şekerli bir Türk kahvesi yapması için makinayla fiziksel olmayan temas ve robotun kahveyi servis etmesi… Dahası hastanedeki odasında ameliyata girmek üzere bekleyen hastayla ilgili tüm süreçlerin AR’ler üzerinden yürütülmesi…

Bu arada benim avatar da bir yandan VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğümle metaverse (evren ötesi) dünyadaki Damat Tween mağazasından yeni sezon kreasyonlarını deniyor, oradan yandaki mağazaya geçip bir mayo alıyor ve sonra birden kendini Phuket’te okyanusta demirlemiş yatta buluyor ve hemen kendini suların içerisine atarak yüzüyor ve yüzüyor.

Fiziksel dünyaya dönüşüm doktorun sekreterinin gülümseyerek beni dürtüklemesiyle gerçekleşti!.. Kendime gelirken bir yandan kulaç atma hareketi yaptığımı; bir yandan da odada bekleyen diğer hastaların gülme krizine tutulduklarını farkediyorum.

Doktorun odasına giriyorum, AR ile beynimdeki çipteki sorunu ben evdeyken dün  yazılım güncellemesiyle çözmüştü. Fakat yine de zaman zaman kopukluk oluyor. Bu nedenle fiziki olarak da görmek istedi. Neyse uzun süreli görüntülü incelemelerden sonra pilinde sorun olduğunu teşhis etti. Ve hemen yenisiyle değiştirdiler.

Bunların hiçbiri aslında artık hayal değil!

2022 yılına yönelik en heyecanlı bekleyişim AR, VR ve Metaverse konularındaki  gelişmeler hakkında… Hayatımıza en fazla dokunacak gelişmeler sanki buralarda…

Bunun dışında, 2022 yılında siber güvenlik konusunun da çok daha fazla önem kazanacağını düşünüyorum. Bu konuda şirketlerin mutlaka kendilerine özgü bir stratejileri olmaları gerekiyor. Sanallaşan dünya, bulut teknolojilerinin evrimi blockchain teknolojisinin önemini bir kat daha arttırıyor ve güvenlik konusunda en temel vazgeçilmezlerden biri haline getiriyor.

Robotlara gelince, 2022 yılıyla birlikte günlük hayatta çok daha fazla ihtiyaç duyulmaya ve görünmeye başlayacaklar. Şu anda dünya genelinde en fazla istihdam yaratan kurye sektöründeki çalışan adaylarının en zorlu rakipleri haline gelecekler.

Bankaların da içerisinde yer aldığı hizmet sektöründe de daha akıllı ve daha fazla robotla muhatap olacağız,

Otomotiv sektöründe 2022’de radikal değişiklikler beklemiyorum fakat on yıl içerisinde çok farklı araçlardan yararlanacağımızı öngörüyorum.

Yine beş yıl içerisinde distruptive (yıkıcı) teknolojiye mâruz kalacaklardan birisi de akıllı telefonlar olacak. Eğitim keza…

Yine de ben heyecanla AR, VR ve Metaverse gelişimlerini takip edeceğim.

 

Bülent Hasanefendioğlu

Danışmanlık Bölümü Başkanı, TDG Global

Bülent ile iletişime geç