Basın Bülteni - TDG, Yapay Zeka Etik Kurallarını yayınladı.

İstanbul, 25 Mayıs 2019

Dijital dönüşümde küresel bir lider olan TDG, işletmelerin dijital rekabetçiliğini hızlandırmaları için TDG’nin Yapay Zekâ Etik Kurallarını yayınladı.

TDG, Yapay Zeka Uzman Grubu tarafından hazırlanan kılavuzu tartışmak ve geliştirmek için endüstri uzmanlarını, araştırma enstitülerini ve kamu makamlarını katkı sağlamaya davet etmektedir.

Üretim Grubu Başkanı Emin Direkçi, “Uzmanlarımız tarafından yapılan çalışmaları memnuniyetle karşılıyorum. Yapay Zeka’nın etik boyutu lüks bir özellik veya eklenti değildir. Bu çalışma ile toplumumuz gelişen teknolojimizden tam olarak faydalanmanın yanında Etik Yapay Zeka ile, insanların güvenebileceği, insan merkezli bir teknoloji ile küresel dünyada rekabet avantajı da kazanacaktır.” dedi.

TDG Etik Yapay Zeka’nın bileşenleri şu şekilde açıklandı;

  • Yapay Zeka sistemleri, insanı ve temel hakları destekleyerek adil toplumları mümkün kılmalı ve insan özerkliğini azaltmamalı, sınırlandırmamalı veya yanlış yönlendirmemelidir.
  • Güvenilir Yapay Zeka, tüm yaşam aşamalarındaki hataların veya tutarsızlıkların üstesinden gelebilecek kadar güvenli, güvenilir ve sağlam algoritmalar içermelidir.
  • Kullanıcılar, kendi verileri üzerinde tam kontrole sahip olmalı, kendileriyle ilgili veriler onlara zarar vermek veya ayrım yapmak için kullanılmamalıdır.
  • Yapay Zeka sistemlerinin izlenebilirliği sağlanmalıdır.
  • Yapay Zeka sistemleri, tüm insan yeteneklerini, becerilerini ve gereksinimlerini göz önünde bulundurmalı ve erişilebilirliği sağlamalıdır.
  • Olumlu sosyal değişimi geliştirmek, sürdürülebilirliği ve ekolojik sorumluluğu arttırmak için Yapay Zeka sistemleri kullanılmalıdır.
  • Yapay Zeka için sorumluluk ve hesap verebilirlik sağlanmalı bununla ilgili mekanizmalar kurulmalıdır.

TDG Türkiye Hakkında

TDG Türkiye, teknoloji sektöründeki yerli Türk sermayesi ile ortaya çıkarılan yeni teknolojilerin yetersizliğini görerek bu boşluğun doldurulması amacıyla kurulmuştur. Danışmanlık, sistem entegrasyonu ve iş süreçleri konularında hizmet ve çözüm sunarken, aynı zamanda kendi alanında Dünya lideri olmayı hedeflemektedir.

İstanbul, Ankara, Bursa, Düzce ve Sakarya lokasyonlarında faaliyet gösteren TDG Türkiye, teknoloji alanındaki uzmanlığı ve sektörel bilgi birikimiyle, üretim, finans, spor, sağlık, perakende, medya, telekom ve lojistik başta olmak üzere çok farklı sektörden şirketlere hizmet ve çözüm sunmaktadır.

TDG Türkiye, etik ve sorumlu teknoloji şirketi olarak sergilemiş olduğu örneklerle paydaşlarına yüksek performans sağlamayı taahhüt etmektedir. TDG’nin taahhüdü, TDG Ahlâk Kurallarında açıklanmaktadır.

TDG Türkiye , müşterilerinin en güvenilir iş ortağı olmayı ve geleceğin şirketlerini yaratma sürecinde proaktif yenilikçilik geni ile yanlarında bulunmayı amaçlar.

İletişim: TDG Kurumsal İletişim | cc@td-grp.com