El Sıkışma Dışında Her Şey Dijitalleşiyor

Bir şirket neden online mülakatı tercih eder?

Şirketlerin online video mülakatları daha çok tercih etmelerinin pek çok nedeni var. Öncelikle ‘online’ olmak, coğrafi sınırları ortadan kaldırıyor. Şirket, o il hatta yurtdışından da birçok adayla görüşebiliyor. Seyahat düzenlemesi yapılmasına gerek yok, maliyetleri düşürüyor. Zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor; İK sorumluları, video konferans ile kısa sürede daha fazla adayla mülakat yapabiliyor. Ayrıca bir şirket için canlı video konferansları hayati öneme sahipse, işe alınacak adayın da bu teknolojiden bihaber olmadığı böylelikle test ediliyor.

Peki bu mülakatlar da nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle internet üzerinden yapacağınız mülakat öncesinde mutlaka teknik kontrollerinizi yapın. İnternet bağlantınızdan, bağlantı hızınızdan ve bilgisayarın teknik olarak sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olun. Ses ve görüntü ayarlarınızı yapın. Görüntü kalitesinde sıkıntılar yaşamanız görüşmenin yarıda kesilmesine neden olabilir. Bu sıkıntıları giderebilmek için öncesinde bir arkadaşınız ile deneme yapmak size yardımcı olabilir. Nasıl göründüğünüzü, görüntü ışık netliği, ses netliğini test edebilirsiniz.

Görüşme saatinizden 5 dakika önce online olun ve karşı tarafın sizi aramasını bekleyin. Bu sırada görüşme yapacağınız kişiyi listenize eklemeyi unutmayın. Böylece görüşme öncesinde vakit kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Görüntülü görüşmede seçtiğiniz mekan çok önemli. Sessiz bir ortam seçin. Evde görüşmeyi gerçekleştiriyorsanız, evi paylaştığınız kişilerin mülakatta olduğunuzun bilinmesini sağlayın ve sessiz olmaları konusunda uyarın. Görüşmenin yapılacağı odada evcil hayvanınızı da bulundurmayın. Davetsiz misafirler kapı zilinizi çalabilir bu yüzden önceden kapı zilinizi iptal edebilirsiniz. Ayrıca tıpkı bire bir görüşme de olduğu gibi cep telefonunuz kapalı ve ev telefonunuzun kablosunun çekili olduğundan emin olmalısınız.

Odanızın veya mülakatı gerçekleştirdiğiniz mekanın toplu olması dikkat edilmesi gerek bir başka husus. Mümkün oldukça mülakata katılanların dikkatlerini üstünüzde toplamaya özen göstermelisiniz. Arka planın sade olması, dikkat çekici unsurları olmaması görüşmede size odaklanılmasını sağlayacaktır.

Diğer bir konu ise giyim tarzınız. Mülakat için sadece gömlek ve kravat giymek risk almak demektir. Unutmayın ki ayağa kalkmanız gerekebilir. Bu yüzden sadece görünen yerler için değil bir bütün olarak giyiminize dikkat etmelisiniz.

Belki de online görüşmelerin en zor yanı görüştüğünüz kişinin doğrudan görüntüsüne değil kameraya bakmayı başarabilmek. Kameraya baktığınızda doğrudan göz kontağı kurmuş olursunuz. Aksi halde ekrana bakarsanız göz kontağını kaybedersiniz.  Görüşme sırasında ellerinizi çok fazla kullanmayın. Kamera önünde kullanacağız hızlı el hareketleri ekranda titreşim olarak gözükebilir ve karşı tarafın size olan ilgisini dağıtabilir. Ellerinizi rahat bırakarak kullanmamayı deneyebilirsiniz.

Görüşme sırasında yanınızda özgeçmişinizi bulundurun. Hatta konuşacaklarınızı ana başlıklarda özetleyerek, küçük notlar halinde yanınızda bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak su ve not kağıdı da bulundurmakta fayda var. Aksi takdirde bir şeyleri not almak zorunda kaldığınızda ayağa kalkarak kağıt kalem aramak zorunda kalabilirsiniz.

Herkese başarılı online mülakatlar:)

Saygılarımla

Mine Zafer